Broekpolder, Beverwijk/Heemskerk
Waterbalkon
In de nieuwbouwwijk Broekpolder worden tot 2010 3.500 woningen gebouwd. De wijk bestaat uit een zevental deelplannen; De Ladder, De Citadel, Het Waterbalkon, De Lanen, Het Groene Balkon, Waterwijk en De Wadden. Onderdeel van de PPS-constructie, tussen de gemeenten Beverwijk en Heemskerk en de marktpartijen, is dat een bepaald percentage van de woningen in Broekpolder door lokale aannemers gerealiseerd wordt. Smit’s Bouwbedrijf kreeg in de wijk, die is gelegen in Beverwijk en Heemskerk, in verschillende deelplannen diverse projecten toegewezen. In Broekpolder is veelal gekozen voor één architectenbureau, Schippers Architecten, om de eenheid van de wijk te bewaken. Toch verschillen de deelprojecten qua karakter en opzet van elkaar.
De Lanen
In De Lanen 7 en 8 bouwde Smit’s Bouwbedrijf 101 woningen. Kenmerkend voor de woningen in dit gedeelte van De Lanen zijn de hoge verdiepingshoogten op de begane grond en de strakke lijnen. De Lanen 9 laat een overgang naar de jaren dertig-architectuur zien. Smit’s Bouwbedrijf realiseerde hier 36 woningen. Daarnaast was het bedrijf in De Lanen 9 verantwoordelijk voor de bouw van 52 starterswoningen, die voor 75% van de taxatiewaarde werden verkocht.
Het Waterbalkon
Kenmerkend voor deelplan Het Waterbalkon is de typische jaren dertig-stijl. Smit’s Bouwbedrijf realiseerde er in opdracht van DeltapoldeR 39 huurwoningen.
De Wierden
De Wierden is onderdeel van deelplan De Wadden. In de strakke architectuur is duidelijk het handschrift van Jo Crepain Architekten te herkennen. In dit deelplan nam Smit’s Bouwbedrijf 26 woningen voor zijn rekening.
De Ladder
In het deelplan De Ladder staan de huurderwensen centraal. In De Ladder 3 zijn vijf verschillende gevels ontworpen door drie architectenbureaus waaruit de huurders een keuze konden maken. Smit’s Bouwbedrijf realiseerde op deze wijze 58 huurwoningen. Het bouwbedrijf realiseerde in De Ladder ook een tweetal woontorens met respectievelijk 72 en 66 appartementen. In De Ladder 1 realiseerde Smit's Bouwbedrijd nog eens twintig woningen. In De Ladder 2 zijn 99 woningen gebouwd.
De Citadel
In het centrumplan van Broekpolder – De Citadel – realiseerde Smit’s Bouwbedrijf 197 huurwoningen in opdracht van DeltapoldeR, projectontwikkelaar voor de woningcorporaties Pré Wonen en WOONopMAAT. Het carré-vormige plan – bestaande uit laagbouw en vijf torens - telt 83 eengezinswoningen, 64 appartementen, 45 maisonnettes en drie bedrijfsruimten.
Elders in De Citadel zijn koopwoningen gerealiseerd, met één grondgebonden woning per kavel. Voor de huurwoningen zijn drie woningen op twee kavels gerealiseerd. Hiermee hebben ook de huurwoningen de uitstraling gekregen van chique herenhuizen. Op het binnengebied van het carré is plaats voor de tuinen en parkeerplaatsen van de bewoners. De Citadel heeft met de dichte bebouwing en smalle straatjes een stads uiterlijk.
Het Berlijnse architectenbureau Krier & Kohl ontwierp het stedenbouwkundig plan van De Citadel, die de sfeer heeft van een oud vestingstadje. Architectenbureau Saarberg, Van der Scheer & Partners werkte het centrumplan verder uit. De Citadel kent een rijke uitstraling met een hoog afwerkingsniveau. De gedetailleerde gevels zijn niet op ambachtelijke wijze, zoals wel doet vermoeden, maar op industriële wijze uitgevoerd. De productie van de verschillende torens is daarentegen wel uitgevoerd op ambachtelijke wijze door timmerlieden van Smit’s Bouwbedrijf. De woningen zijn na een bouwperiode van zestien maanden opgeleverd.
Waterwijk
Waterwijk ligt in het hart van Broekpolder‚ fraai ingebed tussen de verschillende wijken van het deelgebied De Ladder en het voorzieningendeel van Broekpolder in het centrum van het plan.
Ook in de deelgebieden Waterwijk is het unieke concept ‘wenswonen’ toegepast. De huurders zijn vóór de start van de bouw betrokken bij het ontwerp van hun woning en hebben “vrije” keuzes gekregen om het gevelbeeld te bepalen. De keuzes bestonden onder meer uit gevelindelingen, kleur van het metselwerk, kleur van kozijnen, ramen en deuren, dakkapel of een schuifpui.
De 92 huurwoningen (BVO 14.887 m²) in de wijk Waterwijk-Zuid zijn een kopie van de woningen die Smit’s Bouwbedrijf eerder heeft gerealiseerd in de wijk Waterbalkon in Broekpolder. Kenmerkend is de typische jaren dertig-stijl. Het ontwerp is van Schippers Architecten BNA.
In de kindvriendelijke wijk Waterwijk-Noord heeft Smit’s Bouwbedrijf 32 huurwoningen (BVO 4.896 m²) gerealiseerd. FKG Architecten heeft het ontwerp gemaakt.
Architect(en)
Schipper Architecten BNA (De Lanen 7, 8 en 9, Waterwijk-Zuid)
SVP Architektuur en Stedenbouw (De Lanen 9)
Jo Crepain Architekten N.V. (De Wierden)
Klous + Brandjes Architecten BNA (De Ladder 1)
Mulleners + Mulleners Architecten (De Ladder 1)
FKG Architecten (De Ladder 1, Waterwijk-Noord)
Lafour en Wijk Architecten (De Ladder 1)
Rob Krier – Christian Kohl Architekten (De Citadel)
Saarberg, Van der Scheer & Partners BV (De Citadel)
Opdrachtgever(s)
DeltapoldeR
- 120 woningen Waterhoeve I te Ypenburg
- 176 appartementen Toolenburg 30 te Hoofddorp
- 205 appartementen en een parkeergarage ‘Parkhof’ te Amstelveen
- 237 appartementen President Kennedylaan met parkeergarage te Den Haag
- 242 woningen Toolenburg, Hoofddorp
- 25 appartementen Beierlust te Heemskerk
- 297 woningen Toolenburg 11, Hoofddorp
- 318 woningen Toolenburg 29 te Hoofddorp
- 352 woningen Floriande, Eiland 3 te Hoofddorp
- 399 woningen Park Duijnwijk Zandvoort
- 511 woningen, Plan Benning te Ouderkerk a/d Amstel
- 59 appartementen en een kinderdagverblijf Landingslaan, deelplan 10 Ypenburg
- 63 woningen Nieuw Vennep, Getsewoud, deelplan 9a
- 65 appartementen ‘Rekerhout’ te Alkmaar
- 68 terras-appartementen ‘Overbos’ te Beverwijk
- Aakstraat, Amsterdam
- Alkmaarseweg, Beverwijk
- Appartementencomplex Concerto, Hoofddorp
- Broekpolder, Beverwijk/Heemskerk
- Duinpadblok, Hoofddorp
- Hartenlust I (Pieter Calandlaan), Amsterdam
- Hartenlust II (Domela Nieuwenhuisstraat), Amsterdam
- Kadijken, Enkhuizen
- Rijnplein, Alphen aan den Rijn
- Schermereiland, Alkmaar
- Studentenhuisvesting De Eenhoorn, Amsterdam
- Zoelenkerkstraat te Amsterdam
